sunflower-farmers-market-logo

Sunflower Market Weekly: Hot Price On Grapes, Organic Produce, and More

Yay!  Sunflower Market has grapes on sale for $0.77/lb this week – great for quick snacks, and at such a good price that I’ll be buying a bunch and freezing them (after my kiddos pick them all off the stems!).

They also have Hatch chiles for $0.77/lb, which is about as low as we see them go.  I’m hoping to buy a bunch and roast and freeze since the season will be here for only a few more weeks.  (Here’s some ideas for what to do with Hatch chiles.)

And, quite a few great prices on organic produce!

These deals are valid August 24th through August 31st.

Double Ad Wednesday Deals

Visit last week’s Sunflower Market post for the deals that are valid through Wednesday!

Meat, Dairy, and Refrigerated

Pork Sausage (all varieties) – $2.99/lb
Rating: 3 – they have a green chile pork sausage right now that looks good!

Boneless, Skinless Chicken Tenders (family pack) – $2.99/lb
Rating: 2

Steak Sale: Ribeye (boneless, bone-in), New York (boneless), Porterhouse, T-Bone, London Broil, Tenderloin – 40% off
Rating: 3 – we see most all of these cuts on sale for 50% or more quite often.

Colby Jack Cheese – $2.99/lb
Rating: 4

Produce

Red and Green Seedless Grapes – $0.77/lb
Rating: 5

Hatch Chiles – $0.77/lb
Rating: 5

Red or Black Plums – $0.88/lb
Rating: 4

Strawberries (1 lb) – $2.00
Rating: 3, maybe a little higher since we’re headed out of strawberry season.

Blueberries (4.4 oz) – $2.00
Rating: 2

Raspberries (6 oz) – $2.00
Rating: 3

Blackberries (6 oz) – $2.00
Rating: 3

Navel Oranges – $1.49/lb
Rating: 2

Minneola Tangelos – $1.49/lb
Rating: 2

Clementine Tangerines (2 lb) – $3.99
Rating: 1

Hass Avocados – $1.25 each
Rating: 2

Steak-Size Russet Baking Potatoes – $0.88/lb
Rating: 2

Sweet Onions – $0.88/lb
Rating: 3-4

Acorn Squash – $0.88/lb
Rating: 3-4

Spaghetti Squash – $0.88/lb
Rating: 3-4

Butternut Squash – $0.88/lb
Rating: 3-4

On-the-Vine Cluster Tomatoes – $0.99/lb
Rating: 3

Green Bell Peppers – $0.50 each
Rating: 3-4

Super Select Cucumbers – $0.50 each
Rating: 3

Green Onions – $0.50 each
Rating: 3

Radishes – $0.50 each
Rating: 3

Cilantro – $0.50 each
Rating: 3

Parsley – $0.50 each
Rating: 3

Carrots – $0.50 each
Rating: 3

Organic Cantaloupe – $2.00 each
Rating: depends on the size; this is a good price if they’re a few pounds!

Organic Garnet or Jewel Yams – $1.88/lb
Rating: 2

Organic Red or Yellow Onions – $0.99/lb
Rating: 4

Organic Grape or Cherry Tomatoes (10 oz) – $2.50
Rating: 2

Organic Mangos – $0.99 each
Rating: 5

Organic Celery – $0.99 each
Rating: 5

Organic Green Onions – $0.50 each
Rating: 5

Organic Gala Apples – $1.88/lb
Rating: 2

Organic Bartlett Pears – $1.88/lb
Rating: 2

Organic Baby Peeled Carrots (1 lb) – $0.99
Rating: 5

Organic Girl Salad Blends – $2.50
Rating: 3, but be on the lookout for coupons as sometimes they have them at the display!

General Grocery and Household

Sunflower Farmers Market Cereal (8.5 – 12 oz) – $2.00
Rating: 3

Sunflower Farmers Market Tortillas Chips (13 oz, select varieties) – $1.50
Rating: 3

Bulk Oats (rolled, quick, or steel cut) – $0.79/lb
Rating: 4

Bulk Sweetened Banana Chips – $1.99/lb
Rating: 3

Sunflower Market Resources
View The Ad Online | Find A Location

Coupon Resources
Coupon Database | Printable Coupons
About The Ratings System

This weekly ad review is part of BeCentsAble’s Grocery Gathering.

email
6 Comments
Post-Banner---Circa-Group

Comments

  1. So for a relatively new to Colorado person, how do you roast these Hatch chilies? Just in the oven? And then do you chop and freeze? I hear everyone talking about but just wanted to know how to do it. Thanks! :)

  2. When you freeze the grapes… do you only eat them frozen… I have done that before. But I was wondering what they are like if they thaw out… my son likes them as his snack at school but they will thaw before snack time.

    • Hmm… To be honest, I always serve them to my kids frozen, so I don’t know! In thinking about the stray ones that have thawed before they got eaten, they are kind of mushy, but not inedible. Probably depends on how your kid is with textures.

  3. Did anyone else see the post on the Sunflower Market Facebook page?
    A seecret canteloupe sale…..2 for $1!!! Going to go over this afternoon. My son eats it faster than I can buy it.

Leave a Comment

*

Please abide by our comment policy.

Subscribe to comments without leaving a comment: