A pretty slow week at Safeway, but I like their price on ground beef! May have to stop in to get a few packages of that.
Meat, Dairy, and Frozen
Boneless, Skinless Chicken Breasts (extreme value pack) – $1.99/lb
Rating: 2-3
80% Lean Ground Beef – $1.69/lb
Rating: 4
90% Lean Ground Beef – $2.49/lb
Rating: 3
Rancher’s Reserve Beef T-Bone Steak (extreme value pack) – $4.99/lb
Rating: 4 – chepaer at Rancho Liborio.
Bar S Jumbo Meat Franks (16 oz) – $0.88 with in-ad coupon, limit 5
Coupon requires minimum purchase of $10
Rating: 3
Oscar Mayer Meat Franks, Ball Park Beef Franks, Hillshire Farm Smoked Sausage, Hebrew National Beef Franks or Hormel Pork Tenderloins (11-27.2 oz) – B1G1 free
Use $2/1 Ball Park Product – Facebook
or $1/1 Hormel Always Tender Product 8/1/2010 SS Insert
or $1/1 Hormel Always Tender Product – Hormel
or buy 2 and use $1/2 Oscar Mayer Hot Dogs 8/22/2010 SS Insert
or $1/2 Oscar Mayer Hot Dogs – Coupons.com
or $0.75/2 Ball Park Product 8/1/2010 RP Insert
or $0.75/2 Ball Park Product – RedPlum.com
Net cost at checkout: unknown
Rating: 3-4 – I’d probably wait until these products go on sale for 50% off, which would be a better deal because you could use two coupons for two products rather than just one.
Jimmy Dean Premium Bacon (12 oz) – B1G1 free
Net cost at checkout: unknown
Rating: ?
Kraft Cheese Natural Slices (8 oz), Shredded or Chunk (6-8 oz) – $1.69 with in-ad coupon, limit 3
Coupon requires minimum purchase of $10
Use $1/1 Kraft Deli Deluxe or Kraft Deli Fresh Sliced Cheese (IE) Printable (FF) – Bricks
or buy five and use $5/5 Kraft Cheese – Kraft Foods
Net cost at checkout: $0.69 – ?
Rating: 5? – the $5/5 coupon is awesome, but since you have to buy five to use it and the in-ad coupon is limit 3, you’ll pay full price for the final two.
Coffee-mate Flavored Creamer (32 oz) – $1.99 with in-ad coupon, limit 3
Coupon requires minimum purchase of $10
Use $0.75/1 Nestle Coffee-Mate Liquid Creamer – Coffee-Mate
or $0.55/1 Nestle Coffee-Mate – All You Sep 2010
Net cost at checkout: $0.99
Rating: 4
Eggo Frozen Breakfast (10.75-14.8 oz) – $1.77 with in-ad coupon, limit 4
Coupon requires minimum purchase of $10
Buy 2 and use $1/2 Kellogg’s Eggo or Cinnabon Frozen 7/25/2010 RP Insert
Net cost at checkout: $1.27 each when you buy 2
Rating: 4
Produce
Del Monte Fruit Soothies – $1
Use $1/1 Del Monte Fruit Smoothie (IE) or Printable (FF) – Bricks
or $1/1 Del Monte Fruit Smoothie – 8/15/2010 SS Insert
Net cost at checkout: free!
Rating: 5 – I think these are found in the produce section?
Seedless Watermelon (whole) – $3.99 with in-ad coupon, limit 2
Coupon requires minimum purchase of $10
Rating: 2 – much less at Sunflower Market, though I don’t know how the sizes compare.
Sakata Farms Bi-Color or Yellow Corn – $0.25 each
Rating: 3
Rakhra Farms White Mushrooms (8 oz, whole or sliced) – $0.99 each
Rating: 3
General Grocery and Household
Kellogg’s Frosted Flakes (14 oz) or Froot Loops (12.2 oz) – $1.99
Buy 2 and use $1.50/2 Kellogg’s Cereals – Kellogg’s
or $1.50/2 Kellogg’s Cereals – Coupons.com
or buy 3 and use $1/3 Kellogg’s Cereal – Kellogg’s
Net cost at checkout: $1.24 – $1.66 each
Rating: 3
Pepsi or 7-Up (12 pk, 12 oz) – B2G3 free
Rating: not 100% sure since the original price isn’t indicated in the ad, but their 12-packs are usually priced around $6. If that’s the case, they would be $12 for 5 which is not that great of a deal.
Progresso Light or Reduced Sodium Soup (18.5-19 oz) – $1.33
Use $0.50/1 Progresso Soups – 8/8/2010 GM Insert
or buy 2 and use $0.50/2 Progresso Soups – 8/8/2010 GM Insert
or $0.55/2 Progresso Soups – Coupons.com
use $0.50/2 Progresso Soups – Shortcuts.com (will not double)
or $0.50/2 Progresso Soups – Cellfire.com (will not double)
Net cost at checkout: $0.33 – $0.83 each
Rating: 4-5
Best Foods or Hellmann’s Mayonnaise (22-30 oz) – $1.99 with in-ad coupon, limit 2
Coupon requires minimum purchase of $10
Use $0.75/1 Hellmann’s or Best Foods Product – Hellman’s
Net cost at checkout: $0.99
Rating: 5
French’s Classic Yellow Mustard (20 oz) – $1.50
Use $0.50/1 French’s Mustard – French’s
Net cost at checkout: $0.50
Rating: 4 – may be the last mustard sale of the season!
Famous Dave’s Barbecue Sauce or Lawry’s Marinades (12-20 oz) – B1G1 free
Rating: 3?
Cara Mia Marinated Artichoke Hearts – $1
Use $1/1 Cara Mia – Safeway August Fresh Ideas Magazine (found in-store)
Net cost at checkout: free!
Rating: 5
Nabisco Wheat Thins (5.5-10 oz) – $1.88
Use $1/1 Wheat Thins – Facebook
Net cost at checkout: $0.88
Rating: 5, but slightly cheaper at Albertsons.
Lay’s or Lay’s Kettle Chips (8.5-11 oz) – $1.79 with in-ad coupon, limit 4
Coupon requires minimum purchase of $10
Rating: 3
Safeway Hot Dog or Hamburger Buns (8 ct) – $0.79 with in-ad coupon
Coupon requires minimum purchase of $10
Rating: 4-5
Duracell Batteries AA or AAA (8-10 ct), C or D (4 ct), 9-Volt (2 ct), Ultra AA or AAA (8 ct) – $2 off with in-ad coupon
Coupon requires minimum purchase of $10
And use $1/1 Duracell CopperTop Batteries – 8/29/2010 P&G Insert
Net cost at checkout: unknown
Rating: 3-4 – hard to say for sure, but a total of $3 off is probably a decent deal at least.
See anything else?
Helpful Resources | Coupon Helps | E-coupons |
---|---|---|
View The Entire Ad | Printable Coupons | Cellfire |
About The Ratings | Coupon Database | Shortcuts |
Find A Location | Safeway Coupon Policy | P&Gesaver |
Upromise |
This weekly ad review is part of BeCentsAble’s Grocery Gathering.
Don’t miss out! Get deals like this via email:
|

Welcome to Springs Bargains, a service of our real estate business, Circa Real Estate Group! I’m Carrie, and since 2008 I’ve been sharing free and discounted ways to eat, play, and enjoy life in Colorado Springs.
