Finally, your Safeway deals. Insert complaint about Qwest internet here.
4 Day Sale: Friday, Saturday, Sunday & Monday Only!
Smithfield Premium Sliced Bacon (16 oz) – B1G1 free
Net cost at checkout: $3.49 each when you buy 2
Rating: 3
Large Hass Avocados – $0.99 each
Rating: 3
Lay’s (10.9-11 oz) or Lay’s Kettle (8.5 oz) Chips – $1.79
Rating: 3-4
Mix & Match Meat Sale (extreme value packs) – B1G1 free
Price listed below are approximate based on finding 2 packages of the same weight. Not really that many good deals, especially if you can’t find two packages of a similar size.
Ground Beef (93% lean) – $2.40/lb
Rating: 3
Rancher’s Reserve Beef Bottom Round Roast or Steak – $2.65/lb
Rating: 3
Boneless Pork Loin Chops – $2.40/lb
Rating: 3
Eating Right Boneless Skinless Chicken Breasts or Tenders – $1.75/lb
Rating: 3
Buy 4, Save $4 on Jimmy Dean Fresh or Frozen products
Prices below are after instant savings of $4 for buying four items.
Jimmy Dean Sausage Roll (12-16 oz) – $2.49
Use $1/1 Jimmy Dean Product Facebook
or buy 2 and use $1.50/2 Jimmy Dean Sausage Rolls – 10/10/2010 RP Insert
or $1/2 Jimmy Dean Sausage Rolls – Redplum.com
Net cost at checkout: $1.49 – $1.99 each
Rating: 3-4
Jimmy Dean Hearty Sausage Crumbles (9.6 oz) – $2.49
Use $1/1 Jimmy Dean Product – Facebook
Net cost at checkout: $1.49
Rating: 4?
Jimmy Dean Fully Cooked Favorites (2.2-9.6 oz) – $2.49
Use $1/1 Jimmy Dean Product – Facebook
Net cost at checkout: $1.49
Rating: 4?
Jimmy Dean Frozen D-lights (18-20.4 oz) – $4.99
Use $1/1 Jimmy Dean Product – Facebook
or $1/1 Jimmy Dean D-Light Sandwhich – 10/3/2010 RP Insert
or $1/1 Jimmy Dean D-Light Bowls – 10/3/2010 RP Insert
Net cost at checkout: $3.99
Rating:
Jimmy Dean Frozen Breakfast (14.4-18.4 oz) – $3.99
Use $1/1 Jimmy Dean Product – Facebook
or buy 2 and use $1/2 Jimmy Dean Breakfast Sandwich – 8/1/2010 RP Insert
Net cost at checkout: $2.99 – $3.49 each
Rating:
Jimmy Dean Breakfast Bowls (7-8 oz) – $1.50
Use $1/1 Jimmy Dean Product – Facebook
or buy 2 and use $1/2 Jimmy Dean Breakfast Bowl – 8/1/2010 RP Insert
Net cost at checkout: $0.50 – $1.00 each
Rating: 5
Meat, Dairy, and Frozen
Dannon Activia Yogurt (4 pk, 4 oz) – $1.99
Use $1/1 Dannon Activia Yogurt 10/10/2010 SS Insert
or $0.75/1 Dannon Activia Coupons.com
Net cost at checkout: $0.99
Rating: 4
10% off Any Frozen Items with Sunday’s in-ad coupon (through 10/16)
Must purchase $15+ of frozen food
Rating: not a good deal on it’s own, but if you’re buying items that are already a good deal (like Breyer’s ice cream and Freschetta pizza), it could be a nice coupon.
Produce
Green Seedless Grapes – $0.99/lb
Rating: 3
Gala Apples – $0.99/lb
Rating: 3
Green Zucchini Squash – $0.99/lb
Rating: 3
Roma Tomatoes – $0.88/lb
Rating: 3
General Grocery and Household
General Mills Honey Nut Cheerios (12.25 oz) – $1.88
Buy 3 and use $1/3 General Mills Cereals – Coupons.com
or $1/3 General Mills Cereal – 9/12/2010 GM Insert
Net cost at checkout: $1.55 each when you buy 3
Rating: 3
Kellogg’s Pop Tarts (12 ct) – $1.88 with in-ad coupon, limit 4
Coupon requires minimum purchase of $10
Buy 3 and use $1/3 Kellogg’s Pop-Tarts – 8/29/2010 SS Insert
Net cost at checkout: $1.55 each when you buy 3
Rating: 3
Quaker Chewy Granola Bars (8-10 ct) – $1.88
Buy 2 and use $0.75/2 Quaker Chewy Granola Bars – 9/19/2010 RP Insert
Net cost at checkout: $1.38 each when you buy 2
Rating: 3
Del Monte Fruit Naturals (6-8 oz) – $1.00
Buy 2 and use $1.00/2 Del Monte Fruit Naturals Cups – 8/15/2010 RP Insert
Net cost at checkout: $0.50 each when you buy 2
Rating: 4
Del Monte Canned Fruit (15-15.25 oz) – $1.00
Buy 5 and use $1/5 Del Monte Product – 9/19/2010 RP Insert
Net cost at checkout: $0.80 each when you buy 5
Rating: 4-5
Progresso Vegetable Classics Soups (18-19 oz) – $0.88 with in-ad coupon, limit 8
Coupon requires minimum purchase of $10
Buy 4 and use $1/4 Progresso Soup – 10/3/2010 GM Insert
or $1/4 Progresso Soups – Facebook
Net cost at checkout: $0.63 each when you buy 4
Rating: 4
Fuze (18.5 oz) – $1.00
Buy 2 and use $1/2 Fuze – All You Oct 2010
Net cost at checkout: $0.50 each when you buy 2
Rating: 5
Powerade (32 oz) – $0.69 with in-ad coupon, limit 10
Coupon requires minimum purchase of $10
Rating: 3-4
Barilla Pasta (12-16 oz) – $1.00
Buy 2 and use $1/2 Barilla Piccolini – 8/29/2010 SS Insert
Net cost at checkout: $0.50 each when you buy 2
Rating: 5
Fritos or Cheetos (7.75-9.5 oz) – $1.49 with in-ad coupon, limit 4
Coupon requires minimum purchase of $10
Rating: 3
Pillsbury Cake or Traditional Brownie Mix (18.25-19.5 oz) – $0.79
Rating: 4
Pillsbury Cookie Dough or Sweet Moments (5.6-16.5 oz) – $1.99 with in-ad coupon, limit 4
Coupon requires minimum purchase of $10
Use $0.55/1 Pillsbury Simply Cookie Dough – 9/12/2010 GM Insert
or $0.55/1 Pillsbury Simply Refrigerated Cookie Dough – SmartSource.com
or $0.55/1 Pillsbury Simply Refrigerated Cookie Dough – Coupons.com
or $1/1 Pillsbury Sweet Moments Desserts – 9/12/2010 GM Insert
or $1/1 Pillsbury Sweet Moments Refrigerated Desserts – Coupons.com Net cost at checkout:
Net cost at checkout: $0.99
Rating: 5
Ziploc Bags (15-30 ct) – $1.49 with Sunday’s in-ad coupon, limit 1 (through 10/16)
Coupon requires minimum purchase of $10
Use $0.40/1 Ziploc Bags – 10/10/2010 SS Insert
Net cost at checkout: $0.69
Rating: 5
Kleenex Facial Tissue (110 ct) – $0.79 with Sunday’s in-ad coupon, limit 1 (through 10/16)
Coupon requires minimum purchase of $10
Rating: 4 – might see better deals this winter, but if you need them now this is a great price
Cottonelle Bath Tissue (12 roll) or Viva Paper Towels (6 roll) – $4.99 with in-ad coupon, limit 2
Coupon requires minimum purchase of $10
Use $0.50/1 Cottonelle Bath Tissue (IE) Bricks Printable (FF)
or $0.75/1 Viva Towels Big Roll Relish Magazine
or $0.75/1 Viva Towels Big Roll All You Oct 2010
Net cost at checkout: $3.99 ($0.33/roll for bath tissue or $0.67/roll for paper towels)
Rating: 3 – Kathleen reported receiving a catalina for $2 on your next order when she purchased these, which makes them a great deal!
Colgate Toothpaste (6.4 oz) – $1.00
Use $0.75/1 Colgate Toothpaste – 10/3/2010 SS Insert
Net cost at checkout: free
Rating: 5
Ivory Bar Soap (3 ct) – $1.00
Use $0.25/1 Ivory Soap – 10/10/2010 P&G Insert
Net cost at checkout: $0.50 ($0.17/bar)
Rating: 5
Nivea Lip Care – $0.99 (through 10/31)
Use Use $1/1 Nivea Lip Care – 10/3/2010 RP Insert
or $1/1 Nivea Lip Care – All You Oct 2010
or buy 2 and use $2/2 Nivea Lip Care – 10/3/2010 RP Insert
Net cost at checkout: free
Rating: 5
See anything else?
Helpful Resources | Coupon Helps | E-coupons |
---|---|---|
View The Entire Ad | Printable Coupons | Cellfire |
About The Ratings | Coupon Database | Shortcuts |
Find A Location | Safeway Coupon Policy | P&Gesaver |
Upromise |
This weekly ad review is part of BeCentsAble’s Grocery Gathering.
Don’t miss out! Get deals like this via email:
|

Welcome to Springs Bargains, a service of our real estate business, Circa Real Estate Group! I’m Carrie, and since 2008 I’ve been sharing free and discounted ways to eat, play, and enjoy life in Colorado Springs.
